SPLETNA PRODAJA SLIK

DOBRODELNA PRODAJA LIKOVNIH UMETNIN, FOTOGRAFIJ IN SKULPTUR

Katalog umetniških del Datoteka

 

KONTAKT

Osnovna šola dr. Ljudevita Pivka
Raičeva 2, 2250 Ptuj

tel: +386 (0) 2 771 07 80
fax:+386 (0) 2 771 07 85

e-naslov: os.l-pivka@guest.arnes.si

 

KOLEDAR DOGODKOV

 
 
 
 

OBVESTILA

Šolske potrebščine

Seznam šolskih potrebščin za šolsko leto 2015/2016


SPOŠTOVANI OBISKOVALCI NAŠE SPLETNE STRANI

Na šoli se trudimo na različne načine zbrati določena sredstva, da lahko omogočimo  našim učencem čim več dodatnih dejavnosti in aktivnosti v okviru rednega vzgojno izobraževalnega procesa. S pomočjo staršev smo zbrali izredno cenjena likovna dela, ki vam jim predstavljamo pod zavihkom »SPLETNA PRODAJA SLIK«.

Vabimo Vas,  da si likovna dela ogledate. Mogoče pa katera likovna umetnina čaka ravno na vas, da vam polepša vaš bivalni prostor. Sredstva bodo namenjena izključno za delovanje šolskega sklada OŠ dr. Ljudevita Pivka Ptuj.

S spoštovanjem

mag. Lidija Hameršak Marin, ravnateljica OŠ dr. Ljudevita Pivka Ptuj

 

Dogodki

ŠOLA V NARAVI

Učenci 6. razreda smo v času od 5. do 9. oktobra v Šoli v naravi v CŠOD Škorpijon na Kozjaku.

Ponedeljek, 5. 10. 2015 -  Po namestitvi v sobe smo popoldne preživeli v naravi. Učitelj Vindi nas je v gozdu naučil kako postaviti začasno bivališče-bivak, ki nas ščiti pred dežjem in mrazom. Na parkirišču smo se učili zakuriti ogenj s kresilom. Po večerji smo odšli v gozd s svetilkami, nabirali smo suhe veje in vejice, ki smo jih uporabili za taborni ogenj. Ob druženju z učenci OŠ Livada Velenje smo prepevali pesmi ob spremljavi kitare. Zaradi prijetnih doživetij smo pozno zaspali.

Torek, 6. 10. 2015 - Vstali smo ob 7. uri, sledila je jutranja telovadba na svežem zraku. Po zajtrku smo z učiteljem Zvonetom odšli na Žavcarjev vrh. Ob poti smo nabirali kostanje in opazovali naravo. Na razgledni točki smo videli Pohorje, mesto Maribor, ptujsko jezero,… Popoldne smo imeli na urniku jahanje. Učitelj Beno nas je poučil o prehrani in značilnostih islandskih konjev. Spoznali smo opremo za jahanje in pripomočke za nego konj. V parih smo konje čistili, krtačili in osedlali. Na jahališču smo se učili voditi konja na povodcu in spoznavali jahalne veščine. Uživali smo, niso nas motile niti dežne kaplje. Po večerji smo tekmovali v znanju o živalih.

Sreda, 7. 10. 2015 -


HRANA NI ZA TJAVENDAN – naravoslovni dan

Sredin dan je minil nekoliko drugače. V okviru projekta Hrana ni za tjavendan, katerega namen je ozaveščati učence o pomenu pravilne, raznovrstne prehrane, odnosu do hrane, predvsem pa o problematiki vse večjih količin odpadne hrane in iskanja rešitev, kako zmanjšati količine zavržene hrane, smo izvedli naravoslovni dan. Učenci so spoznali pot zelenjave od pridelovalca do našega krožnika.
Po malici jih je čakal avtobus pod gradom. Z njim so se odpeljali na zelenjadarsko kmetijo Branka Bolcara v Spuhljo. Prijazni gospodar nas je pričakal v spremstvu gospe Miše Pušenjak. Učenci so opravili intervju o pridelavi in prodaji njihove zelenjave. Gospa Miša Pušenjak, ki je svetovalka in priznana strokovnjakinja za pridelavo zelenjave, je z zanosom učencem razlagala o pridelavi zelenjave na tej kmetiji in pomenu pridelave zelenjave z minimalno uporabo zaščitnih sredstev. Ogledali smo si rastlinjake in zasajene njive s sezonsko zelenjavo. Učenci so spoznali, da je za pridelavo vloženega veliko truda in namen pridelane zelenjave je, da pride čim prej na krožnik. Družinski člani, ki delajo na kmetiji, se trudijo, da večino prodajo v lokalnem okolju. Zelenjava, ki je pridelana v lokalnem okolju, je bogatejša z vitamini in minerali. Po ogledu je sledila bogata pogostitev s sokom in slaščicami. Za popotnico pa smo dobili še paradižnik, solato, radič, zelje, čebulo, da bo solata na našem krožniku dobra in zdrava.
Vožnjo smo nadaljevali proti nakupovalnem centru TUŠ, kjer nam je poslovodkinja, gospa Darja Suhadolc, predstavila potek nabave, shranjevanja in prodaje zelenjave. Ogledali smo si še njihovo skladišče. V pogovoru z učenci je povedala, da kupujejo 70 % slovenskega sadja in zelenjave ter se zelo trudijo, da zavržejo čim manj. Živila, ki so pred iztekom roka, podarijo Sožitju.
Zadnja postaja je bil Dijaški dom, kjer so se srečali s kuharicami, ki vsak dan poskrbijo, da so naši želodci polni. Gospa, Karmen Jurak, ki je vodja kuhinje, je učencem odgovarjala na vprašanja. Povedala je, da se trudijo sestaviti dnevne obroke tako, da zadostijo vsem sestavinam, ki jih naše telo potrebuje za življenje. Učenci so spoznali njihovo delo in vložen trud. Na vprašanje, kdaj je najbolj zadovoljna s svojim delom, je povedala, da takrat, ko dobi vrnjen prazen krožnik. Tudi sami se trudijo, da zavržejo čim manj. Hrano, ki ostaja, ponudijo srednješolcem v popoldanskem času.
Zahvaljujemo se vsem omenjenim, ki so nas popeljali po poti od pridelave zelenjave do potrošnika. Sedaj pa ostaja še veliko na nas, da bomo cenili hrano, ki pride na naš krožnik. Hrana ni samoumevna, spremeniti bo potrebno odnos do nje.

Marija Arnuš


NASTOP OB OTVORITVI TEDNA EVROPSKE KULTURNE DEDIŠČINE

V petek, 25. 9. 2015, so se učenci naše šole predstavili s prikazom starega običaja ličkanja, kot je potekalo nekoč. Spravilo koruze je bilo za kmete posebno opravilo. Če je bilo pri hiši dovolj koruze, lakote ni bilo. Kožuhanje pa je bila svojevrstna zabava.
Na njivi so odlomili vsak storž in ga z vozom pripeljali domov. Vsipali so ga na kup in družina je večer kožuhanja razglasila po vasi. Pisana druščina starih in mladih je ob delu prepevala ljudske pesmi. Pripovedovali so si šale, postavljali uganke in se pogovarjali o dogodkih. Fantje so radi nagajali dekletom. Zabavali so se tudi otroci. Na kupu ličja so delali brke iz laskov in lutke iz ličja.
Po opravljenem delu je v skednju ali hiši zapela harmonika in zavrtelo se je staro in mlado. Plesali so različne plese: pojšter tanc, metlin ples, ples okoli stolov.
Kožuharjem je gospodinja postregla z orehi, bučnicami, pogačo, orehovo potico in ocvrikovko. V zimskih mesecih pa so iz ličja izdelali številne izdelke.
Danes se starejši ljudje z nostalgijo spominjajo večerov ljudskih šeg in navad. Vsak posameznik je bogatil življenje preprostih ljudi s svojo ustvarjalnostjo. Ljudje so se družili, sklepali prijateljstva. Ob kožuhanju je vzklila marsikatera ljubezen.
Del tega so prikazali naši učenci. Koruzo so skožuhali, jo zvezali in obesili. Na stojnici so izdelovali lutke, pletli podstavke. Ob spremljavi harmonike so zapeli ljudsko pesem Dere sen jaz mali bija. Zaplesali so valček in "metl polko". Obiskovalce smo pogostili s "koruznjačo"( koruzno zlivanko).

Marija Arnuš in Milena Zupanič


MIRNO MORJE 5. DAN


MIRNO MORJE 4. DAN


MIRNO MORJE 3. DAN


MIRNO MORJE 2. DAN


MIRNO MORJE 1. DAN


ULICE OTROKOM

V ponedeljek 21. septembra 2015 je bila v okviru evropskega tedna mobilnosti prometno-varnostna akcijaUlice otrokom v organizaciji Mestne občine Ptuj ter Sveta za preventivo in varnost v cestnem prometu. Za en dan so se povsod po Sloveniji v okolici šol in vrtcev zaprle ulice, na katerih bi lahko potekala otroška igra. Ne gre za glavne ceste, ampak za takšne ulice, ki bi jih lahko z dolgoročnimi ukrepi preuredili v območja umirjenega prometa, kjer je hitrost vozil omejena na 5 km/h in imajo šibkejši udeleženci (pešci, otroci, starejši) prednost. Akcije smo se zraven ptujskih osnovnih šol udeležili tudi učenci OŠ dr. Ljudevita Pivka. Na Tihi poti smo risali prometne znake, vozila, križišča in udeležence v prometu. Učenci višje stopnje so svoje kolesarske spretnosti prikazali z vožnjo po Tihi poti in na poligonu. Pred Mestno hišo smo si ogledali tudi poligon, na katerem so se starejši varovanci ptujskih vrtcev preizkusili kot vozniki avtomobilčkov.

DAN BREZ AVTOMOBILA

V petek 18. 9. 2015 se je skupina šolskih kolesarjev OŠ Dr. Ljudevita Pivka opoldne pridružila kolesarjem pred Mestno občino Ptuj v okviru prometne akcije Dan brez avtomobila. Odpeljali smo se do Rance, kjer smo se okrepčali s sendviči in vodo. Vreme je bilo toplo, sončno, idealno za vožnjo s kolesom. Organizirana je bila tudi nadaljnja vožnja po 30 km trasi Dravske kolesarske poti. Akcijo smo zaključil v upanju, da se bo v prihodnje več ljudi odločalo za vožnjo s kolesom kot z avtomobilom, ki je eden največjih onesnaževalcev zraka in okolja v katerem živimo.

Silvester Vogrinec


TRIM STEZA


VARNE ŠOLSKE POTI IN JUMICAR

V četrtek, 10. 09. smo izvedli prometno-varnostno akcijo v sodelovanju z Agencijo za varnost v prometu Ptuj, Združenjem šoferjev in avtomehanikov Ptuj ter Avtošolo Prednost. Učenci so se poučili o varnih šolskih poteh, odgovornosti pri hoji v prometu ter upoštevanju prometnih znakov, pravil ter navodil učiteljic in prometnikov. Najprej smo se odpravili na Mestni stadion, kjer so se učenci na poligonu preizkusili v vožnji z avtomobilčki Jumicar. V vlogi šoferjev pripravnikov so se seznanili o prometu in tistih znanjih, veščinah, ki voznikom pomagajo peljati varno in odgovorno. Nato smo se napotili v prostore Združenja šoferjev in avtomehanikov na Ormoški cesti, kjer so nam policisti razkazali vozila, predstavila pa se je tudi Avtošola Prednost. Učenci 4. razreda so se udeležili predavanja o varnosti v prometu. Dan je bil za učence koristen in zabaven, saj so izvajalci pripravili poučen in pester prometno-varnosti dogodek.

Silvester Vogrinec


NASTOP FOLKLORNE SKUPINE IZ SREMSKE MITROVICE

Komaj smo pričeli z novim šolskim letom, so nas že razveselili folklorniki iz Folklornega ansambla Branka Radičevića iz Srbije. Člani folklorne skupine so nam v sredo, 2. 9. 2015, v telovadnici predstavili njihovo dediščino, pesmi in plese iz domačega kraja in okolice.
Po končanem nastopu so nas naučili nekaj njihovih korakov in ob glasbi smo z njimi zaplesali.

Vesna Horvat

 
 

E-REDOVALNICA

LoPolis

 
oktober 2015
P T S Č P S N
« jul    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031